Home / DAVALAR / Türkmenistan Devleti, Türk Şirketlerini Uluslararası Hakem Kurulunda Tazminata Mahkum Ettirdi

Türkmenistan Devleti, Türk Şirketlerini Uluslararası Hakem Kurulunda Tazminata Mahkum Ettirdi

Türkmenistan Devletinin, Dünya Bankası’na bağlı tahkimde Türk Şirketlerine karşı kazanmış olduğu tazminatların tahsilatı için Türkmenistan Adalet Bakanlığı Cindemir Hukuk Bürosu aracılığıyla Türk yargısına başvurulduğu öğrenildi. Hukuk bürosunu temsilen Av. Gökhan Cindemir yaptığı açıklamada;

“Türkmenistan Devleti, Türk Şirketlerini Uluslararası Hakem Kurulunda Tazminata Mahkum Ettirdi”.
Türk şirketleri, Dünya Bankası Hakem Kurulu tarafından Türkmenistan devletine tazminat ödemeye mahkum edildi. Merkezi Washington’da bulunan, kısaca ICSID olarak bilinen Dünya Bankasına bağlı “Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümü Uluslararası Merkezi Tahkim Mahkemesi”, Türk şirketleri tarafından Türkmenistan devleti aleyhine açılan davada ileri sürülen tüm iddiaları reddetti ve Kılıç İnşaat A.Ş.’yi 1,078.215,00 Amerikan Doları tazminat ödemeye mahkum etti.

Kılıç İnşaat, 2009 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile Türkmenistan devleti arasındaki Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Antlaşması çerçevesinde kurulan on farklı sözleşme çerçevesinde, Türkmenistan devletinin tesislerin inşaatına ilişkin yatırımlarına zarar verici hareketleri bulunduğu, bu kapsamda ödemelerin geciktirildiği, haksız cezaların uygulandığı, haber verilmeden ve karşı tarafından katılımı olmaksızın yargısal süreçlerin başlatıldığı yönündeki iddialar ile Dünya Bankası nezdinde şikayette bulunarak hakeme başvuruda bulundu. 275.124.575 Amerikan Doları tutarında tazminat talep edilen dava, üç hakem tarafından oy çokluğu ile reddedildi ve Türk şirketi tazminat ödemeye mahkum edildi.

ICSID’de yapılan diğer bir yargılamada da, davacı İçKale Ltd. Şti.nin Türkmenistan aleyhine ileri sürdüğü iddialar kabul edilmedi ve söz konusu şirket 1,747,521 Amerikan Doları tutarında tazminat ödemeye mahkum edildi.

“Hakem Kurulu Temyizi Reddetti”
Kılıç İnşaat A.Ş. tarafından söz konusu mahkumiyet kararına karşı 13 Ocak 2014 tarihinde yapılan iptal başvurusu, 14 Temmuz 2015 tarihinde hakem kurulunca reddedildi, yani Türkmenistan’ın tazminat alacağı kesinleşti.

“Türkmenistan alacaklarını tahsil etmek için girişimleri başlattı”
Türkmenistan, Türkiye’deki avukatları aracılığıyla, hakem kararları ile tazminat ödemeye mahkum edilen şirketler aleyhine gerekli girişimlere başladığı öğrenildi. Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin de tarafı olduğu 24.6.1987 tarihinde imzalanan “Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümü için Uluslararası Merkezi (ICSID) kuran Devletler ve Diğer Devlet Vatandaşları Arasındaki Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümlenmesi Hakkındaki Sözleşme” uyarınca ICSID tarafından verilen hakem kararları ilgili ülkelerde, yerel mahkemesi kararı kuvvetinde kabul ediliyor ve doğrudan doğruya icraya konu olabiliyor.

“Diğer Uluslararası Hakem Kurulları da Türk Şirketlerini Haksız Buluyor”
Birleşmiş Milletler’e bağlı “Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu” tarafından yürürlüğe konulan tahkim kurallarına göre yapılan diğer uluslararası hakem yargılamaları da Türk şirketlerini Türkmenistan devletine tazminat ödemeye mahkum ediyor. Bu kapsamda, görülen yargılamada birlikte davacı olan 11 Türk (Erhas ve diğerleri) şirketi ve Türk iş adamı Faruk Bozbey de tazminata mahkum edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

secim2016son2

Av.Durakoğlu 10 bin oy farkıyla İstanbul Barosu Başkanı oldu

İstanbul Barosu’nun 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan seçimlerde 7 dönemdir İstanbul Barosu’nu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir